engedelmes
MENÜ

  HONLAP

BEMUTATKOZÓ

PROGRAMOK

AKTUÁLIS HÍREK

VERSENYZŐINK

EBRENDELET

ALAPSZABÁLY

HÁZIREND

FÓRUM

KÉPZÉSI KÖLTSÉG

ELÉRHETŐSÉG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Látogatottság
Indulás: 2007-09-21
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 
DESIGN
 

Vizsgaszabályzat IPO-R

 /nyom, rom, terület/

 2007. augusztus 31. 

 

Alkalmassági vizsga

1.)fegyelmező és ügyességi

Legmagasabb pontszám: 100 pont

1.gyak: pórázonvezetés: 10 pont

2.gyak: szabadonkövetés 15 pont

3.gyak: kellemetlen anyag: 10 pont

4.gyak: szabadon engedés behívással: 10 pont

5.gyak: áthaladás embercsoporton: 10 pont

6.gyak: 3 különböző akadály leküzdése: 15 pont

7.gyak: áthaladás egy merev fahídon: 10 pont

8.gyak: kutya vitele és átadása: 10 pont

9.gyak: fektetés zavarással: 10 pont 

Általános rendelkezések:

Az egész fegyelmi munkát a vb vagy egy általa megbízott személy vezényli. A kutyának gyorsan és örömmel kell végeznie a feladatokat. A kutya közel és pontosan a kv bal oldalán ül úgy, hogy a kutya lapockája a kv térdénél legyen.

Kivitelezési rendelkezések:

1.pórázon vezetés:

Hj minden indulásnál engedélyezett. A kv pórázra vett kutyájával a vb-hez megy, kutyáját leülteti és bemutatkozik. A pórázt bal kezében lazán tartja. Alapállásból a kutya hj-re figyelmesen és örömmel követi a kv-t, lapockájával mindig térdmagasságban maradva a kv bal oldalán. Megállásnál a kutyának önállóan, gyorsan és egyenesen kell leülnie. A kutya előreszaladása, lemaradása, oldalirányú kitérése, valamint fordulásoknál a kv habozó követése hibás. Ezután egy balra, egy jobbra és egy teljes fordulat következik. A megállást kétszer kell bemutatni. Az utolsó megállásnál a pórázt le kell venni.

2.szabadon követés:

Hj minden elindulásnál megengedett. Alapállásból a kutyának hj-re a vezetőjét figyelmesen, örömmel és pontosan követnie kell lapockájával mindig térdmagasságban maradva a kv bal oldalán. Megállásnál a kutyának önállóan, gyorsan és egyenesen kell leülnie. A kutya előreszaladása, lemaradása, oldalirányú kitérése, valamint fordulásoknál a kv habozó követése hibás. Ezután egy balra, egy jobbra és egy teljes fordulat következik. A megállást egyszer kell bemutatni. A szabadon követés során történik a figyelemelterelés 2 lövés leadása és motorzaj segítségével. A kutyának lövésközömbösnek kell lennie. Ha a kutya fél a lövéstől, zajtól, ki kell zárni a vizsgáról. Ha a kutya támadóan reagál, ez feltételesen hibás, addig, amíg a kv kézben tudja tartani. Teljes pontszámot csak a környezeti zaj és lövésközömbös kutya kaphat.

3.kellemetlen anyag:

Akadály: kb 3×3 m-es területen kövek fölé helyezett bádoglemezek, szerkezeti acélrácsok, fólia, törmelék vagy hasonló anyagok.

A kv kutyájával az akadály előtt alapállásban helyezkedik el. Hj használatával a kv az akadályra lép és az őt szabadon követő kutyájával egyszer átmegy majd vissza az akadályon úgy, hogy visszatérésnél egyszer meg kell állniuk. A terület elhagyása után a kv kutyájával alapállásban helyezkedik el.

4.szabadonengedés behívással:

A vb utasítására a kv alapállásból szabadon engedi a kutyáját. A kv nem változtatja meg helyét. Amikor a kutya legalább 10 m távolságban van, a kv a vb utasítására tetszőleges hj használatával magához hívja a kutyáját. A kutyának azonnal és örömmel kell a kv-höz mennie.

5.áthaladás embercsoporton:

A vb utasítására a kv az őt szabadon követő kutyájával áthalad egy mozgó csoporton, ami legalább 4 személyből áll. A kv-nek a csoportban legalább egyszer meg kell állnia.

6.akadályok:

A kutyát hj segítségével egymás után három természetes akadályhoz kell vezetni. Megfelelő akadályok pl.: egy bokor, egy hordó, egy oszlop, melyek legalább 0,4 m és legfeljebb 0,8 m magasak. Hj segítségével a kutyának ezeket, az akadályok érintésével vagy érintése nélkül le kell küzdenie, miközben a kv oldalt kíséri a kutyát.

7.áthaladás egy merev fahídon:

A kutyát egy merev, feljáróval ellátott fahídhoz vezetik. A hídnak kb 4,5 m hosszúnak és kb 0,4 m magasnak, max. 0,4 m szélesnek kell lennie. Hangjellel a kutyának nyugodtan és magabiztosan a feljáróra kell mennie és át kell azon haladnia. A kv normál lépésben oldalt kíséri a kutyát.

8.a kutya vitele és átadása:

A kutyát a földről vagy egy magasabb helyről (pl. asztal) a kv-nek vagy egy másik személynek fel kell emelnie kb. 10 métert vinnie és egy másik személynek átadnia, aki szintén 10 métert viszi a kutyát, majd leteszi a földre. A vb utasítására a kv magához hívja a kutyáját, majd alapállásban helyezkednek el és felteszi rá a pórázt. A kutya senkivel szemben sem mutathat agressziót.

9.fektetés zavarással:

A kv egy másik kutya munkájának kezdetekor kutyáját egy a vb által kijelölt helyen lefekteti mégpedig anélkül, hogy pórázt vagy bármilyen tárgyat nála hagyna. A kv legalább 30 lépésnyire eltávolodik a kutyától, majd felé fordulva megáll. Vezetője befolyásolása nélkül a kutyának nyugodtan kell feküdnie, amíg a másik kutya bemutatja a gyakorlatot. A másik kutya ’áthaladás embercsoporton’ gyakorlata közben a kv beáll a csoportba, majd a gyakorlat után a kv önállóan visszamegy a helyére. A vb utasítására a kv a kutyájához megy, és annak jobb oldalán helyezkedik el. A vb újabb utasítására a kv hangjel segítségével felülteti a kutyát, melyet a kutyának gyorsan és egyenesen kell elvégeznie.

A gyakorlat a kv lejelentkezésével és a vb értékelésével fejeződik be.

2.)szimatmunka

Legmagasabb pontszám: 100 pont

nyomtartás: 70 pont

tárgyak: 3×10 pont 

kidolgozási idő: 15 perc

saját nyom kb. 600 lépés, 30 perces

terephez igazított 2 törés

3 db cipőnagyságú használati tárgy

10 m-es póráz vagy szabad nyomkövetés

jelzett nyomkezdet 

Általános rendelkezések:

Csak a kutyavezető által jól elhasznált tárgyakat lehet használni, amelyek nem haladják meg a megadott nagyságot és színben nem ütnek el lényegesen a tereptől. Az első tárgyat az 1 száron, a másodikat a 2 száron, a harmadikat a nyom végén kell elhelyezni. Egy tárgy lerakásánál lehetőleg ne változtassák meg a nyomot (szagát, irányát). A kutyavezető (nyomfektető) nem csoszoghat és nem állhat meg. A tárgyakat nem a nyom mellé, hanem a nyomra kell helyezni.

A vb a munkát leállíthatja, ha a kv a nyomot több mint 10 méterrel elhagyja. Nehéz terepen a bíró engedélyezhet nagyobb távolságot. A munkát minden esetben le kell állítani, ha a vb-nek az a benyomása, hogy a kutya a nyomot saját erejéből már nem képes felvenni.

Hangjelzés:

„keresd” a nyom kezdetén és minden tárgy után megengedett. Alkalmi dicséret és alkalmi hangjel is megengedett, kivétel a szögeknél és a tárgyaknál.

Kivitelezés:

Felszólításra a kv kutyájával jelentkezik a vb-nél. A nyomkövető munka előtt, az indítás során és az egész munka alatt mindenféle kényszert mellőzni kell. A kv követi kutyáját és szabad keresés esetén is 10 m távolságot tart. Amint a kutya megtalált egy tárgyat, azt a kv befolyásolása nélkül azonnal fel kell vennie vagy meggyőzően jeleznie kell. A felvételkor állva maradhat, leülhet, vagy a kv-hez is mehet. Hibás, ha a tárggyal továbbmegy, vagy azt fekve veszi fel. A jelzés fekve, állva vagy ülve is történhet, akár váltakozva is. Ha a kutya jelezte a tárgyat, a kv a kutyához megy. A tárgyat magasra emelve megmutatja, hogy a kutya megtalálta azt. Ezután a kv kutyájával folytatja a munkát. A nyomkövető munka befejezése után a megtalált tárgyakat át kell adni a vb-nek.

A gyakorlat a kv lejelentkezésével és a vb értékelésével fejeződik be.

Fegyelmező gyakorlat

mentőkutya-nyomkövető vizsgánál

területkereső vizsgánál

romkereső vizsgánál

Legmagasabb pontszám: 50 pont

1.gyak.: szabadonkövetés 10 pont

2.gyak.: ültetés 5 pont

3.gyak.: fektetés behívással 5 pont

4.gyak.: állítás behívással 5 pont

5.gyak.: apportírozás sík talajon 5 pont

6.gyak.: apportírozás ferde falon 5 pont

7.gyak.: előreküldés fektetéssel 5 pont

8.gyak.: fektetés zavarással 10 pont

Általános rendelkezések:

A vb szabadon dönthet, hogy a fegyelmező gyakorlatot csoportban (max 3 kutya) bírálja-e le. A kutyának a gyakorlatokat örömmel és gyorsan kell teljesítenie. Alapálláskor a kutya szorosan és pontosan a kv bal oldalán ül úgy, hogy a kutya lapockája a kv térdénél legyen. A vb utasítást ad egy gyakorlat megkezdésére. A továbbiakban, pl. a fordulásokat, megállásokat, a járásmód-váltásokat stb. a vb utasítása nélkül kell végrehajtania. A kv azonban útmutatást kaphat a vb-től. Az alapállást a kutya direkt módon vagy vezetőjét közvetlenül megkerülve is felveheti.

Kivitelezési rendelkezések: 

1. szabadon követés

hj: ”lábhoz”. A hj elindulásnál és jármód-váltásnál megengedett. Alapállásból a kutyának „lábhoz” hangjelre figyelmesen, örömmel és pontosan követnie kell a kv-t, lapockájával mindig térdnél maradva, a kv bal oldalán. Megállásnál önállóan, gyorsan és egyenesen kell leülnie. A kutya előreszaladása, visszamaradása, oldalirányú kitérése, valamint fordulásoknál a kv habozó követése hibás. A gyakorlat végén a kv a vb utasítására áthalad egy csoporton és legalább egyszer megáll. A csoportnak össze-vissza kell mozognia. Normál lépésben legalább egy balra-, egy jobbra- és egy teljes fordulást kell mutatni. A futólépésből lassú lépésbe való jármód-váltásnak normális lépés nélkül kell történnie. Normális lépésből kétszer kell megállni. A szabadon követés alatt történik a figyelemelterelés, 2 lövés leadása (kaliber: 6-9) és motorzaj segítségével. A kutyának lövésközömbösnek kell lennie. Ha a kutya fél a lövéstől vagy a zajtól, ki kell zárni a vizsgából. Ha a kutya a lövésre támadólag reagál, ez feltételesen hibás, addig, amíg a kutyát a vezetője kézben tudja tartani. Teljes pontszámot csak a környezeti zaj- és lövésközömbös kutya kaphat. Agresszív és félős kutyák a vizsgából kizárandók. 

2. ültetés

hj: „lábhoz” „ülj”. A kv alapállásból az őt szabadon követő kutyájával egyenesen megy. 10-15 lépés után a kutyának hj-ra vagy egy kézjelre gyorsan le kell ülnie, anélkül, hogy a kv járásmódját megszakítaná vagy hátranézne. További 30 lépés után a kv megáll és azonnal a kutyája felé fordul. A vb utasítására a kv visszamegy a kutyájához és alapállást vesz fel.

3. fektetés behívással

hj: „lábhoz” „fekszik” „ide” „lábhoz”. A kv alapállásból az őt szabadon követő kutyájával egyenesen megy. 10-15 lépés után a kutyának hj-re vagy egy kézjelre azonnal le kell feküdnie anélkül, hogy a kv járásmódját megszakítaná vagy hátranézne. További 30 lépés után a kv megáll és a nyugodtan fekvő kutyája felé fordul. A vb utasítására a kv hj-lel vagy kézjellel magához hívja a kutyát. A kutyának örömmel és gyorsan vezetőjéhez kell mennie, közvetlenül előtte kell leülnie. Hj vagy kézjelre a kutyának alapállást kell felvennie.

4. állítás behívással

hj: „lábhoz” „állj” „ide” „lábhoz”. A kv alapállásból az őt szabadon követő kutyájával egyenesen megy. 10-15 lépés után a kutyának hj-re vagy egy kézjelre azonnal meg kell állnia anélkül, hogy a kv járásmódját megszakítaná vagy hátranézne. További 30 lépés után a kv megáll és a nyugodtan álló kutyája felé fordul. A vb utasítására a kv hj-lel vagy kézjellel magához hívja a kutyát. A kutyának örömmel és gyorsan vezetőjéhez kell mennie, közvetlenül előtte kell leülnie. Hj vagy kézjelre a kutyának alapállást kell felvennie.

5.apportírozás sík talajon

hj: „hozd” „ereszd” „lábhoz”. A kutyavezető egy nála lévő használati tárgyat alapállásból kb. 10 lépésnyire eldob. Hangjelet csak akkor lehet adni, ha a tárgy már megállt. A vezetője mellett szabadon ülő kutyának egyszeri hj-re vagy kézjelre gyorsan a tárgyhoz kell futni, azt azonnal fel kell vennie, és ugyanolyan gyorsan vissza kell azt vezetőjéhez vinnie. A kutyának közvetlenül a kv elé kell ülnie és a tárgyat addig kell a szájában tartania, amíg azt a kv rövid szünet után hj-lel el nem veszi. Hj-re vagy kézjelre a kutya alapállásban helyezkedik el. A kv az egész gyakorlat alatt nem hagyhatja el a helyét. 

6. apportírozás ferde falon keresztül

hj: „hopp” „hozd” „ereszd” „lábhoz”. A kv az akadálytól megfelelő távolságra alapállást vesz fel, míg kutyája szabadon mellette ül. Azután a kv a használati tárgyat átdobja a ferde falon. Hj-re vagy egy kézjelre a kutyának át kell kelnie az akadályon, a tárgyat azonnal fel kell vennie és az akadályon keresztül azonnal visszavinnie. A kutyának közvetlenül a kv elé kell ülnie és a tárgyat addig kell a szájában tartania, amíg azt a kv rövid szünet után hj-lel el nem veszi. Hj-re vagy kézjelre a kutya alapállásban helyezkedik el. A kv az egész gyakorlat alatt nem hagyhatja el a helyét. 

7. előreküldés fektetéssel

hj: „előre” „fekszik” „ülj”. A kv alapállásból az őt szabadon követő kutyájával egyenesen megy. 10-15 lépés után a kv hj-t ad, miközben ő megáll. Emellett egyidejű egyszeri karemelés megengedett. A kutyának gyorsan a mutatott irányban kb. 40 lépésnyire el kell távolodnia. Hj-re a kutyának azonnal le kell feküdnie. A vb utasítására a kv elmegy a kutyájáért, miközben annak jobb oldalára megy és hj-re vagy kézjelre a kutya alapállást vesz fel. 

8. fektetés zavarással

hj: „fekszik” „ülj”. A kv kutyáját egy vagy több más kutya munkájának megkezdésekor hj-lel vagy kézjellel egy, a vb által kijelölt helyre fekteti, mégpedig anélkül, hogy bármilyen tárgyat nála hagyna. A kv legalább 40 lépésnyire eltávolodik a kutyájától és a kutya felé fordulva megáll. A kutyának a kv ráhatása nélkül nyugodtan kell feküdnie, míg a másik kutya bemutatja az 1-7 gyakorlatokat. A másik kutya 2. gyakorlata alatt a kv a csoportba beáll. A 2. gyakorlat után a kv ismét önállóan visszamegy eredeti helyére. A vb utasítására a kv a kutyájához megy és annak jobb oldalán helyezkedik el. A vb ismételt utasítására a kv hj-ére gyorsan és egyenesen fel kell ülnie.

Ez a vizsgarész a kv lejelentkezésével és a vb által végzett értékelés ismertetésével ér véget.

Ügyességi gyakorlat

mentőkutya-nyomkövető vizsgánál

területkereső vizsgánál

romkereső vizsgánál

Legmagasabb pontszám: 50 pont

1.gyak.: mozgó hordóhíd 5 pont

2.gyak.: libikóka 5 pont

3.gyak.: vízszintes létra 10 pont

4.gyak.: távolugrás 5 pont

5.gyak.: kúszógyakorlat 5 pont

6.gyak.: kellemetlen anyag 5 pont

7.gyak.: iránybaküldés 10 pont

8.gyak.: kutya szállítása és átadása 5 pont

Kivitelezési rendelkezések: 

1. mozgó hordóhíd

akadály: 2db egyforma nagyságú, kb. 0,4m átmérőjű hordó, kb. 0,3m széles fadeszka

hj: „hopp” (további hangjel tetszés szerint) „lábhoz”. A kv a kutyájával az akadály előtt megfelelő távolságban, alapállásban helyezkedik el. Hj-re vagy egy kézjelre a kutyának a hordóhídra kell ugrania és felénél meg kell állnia. Ott állhat, ülhet, fekhet. A vb utasítására a kv a kutyájával továbbmegy az akadály végéig, majd elhagyja azt. Hj-re vagy kézjelre a kutya alapállást vesz fel. A kutyának a deszka teljes hosszán végig kell mennie anélkül, hogy félénknek vagy leugrásra késznek mutatkozna.

2. libikóka

akadály: kb. 4m hosszú, kb.0,3m széles fadeszka, közepén 0,4m átmérőjű hordó

hj: „előre” „lábhoz”. A kv a kutyájával az akadály előtt megfelelő távolságban, alapállásban helyezkedik el. Hj-re vagy egy kézjelre a kutyának az akadály billenőpontjáig előre kell mennie, majd átbillentve a libikókát végighalad rajta. Miután a kutya átbillentette a libikókát szabad a kv-nek az akadály és kutyája mellett úgy végighaladni, hogy sem a kutyát, sem az akadályt nem érinti meg. Az akadály végénél hj-re vagy kézjelre a kutya és vezetője alapállásban helyezkednek el. A kutyának az akadály teljes hosszán végig kell mennie anélkül, hogy félénknek vagy leugrásra késznek mutatkozna.

3. vízszintes létra

akadály: 4m hosszú, 0,5m széles falétra, foktávolsága 0,3m, fokszélessége 5cm, kb. 0,5m magasan alátámasztva, feljárattal

hj: „előre” „lábhoz”. A kv a kutyájával az akadály előtt megfelelő távolságban, alapállásban helyezkedik el. A kv hj-ére a kutya felmegy a létrán és annak egészen a végéig elhalad. Itt a kv leveszi a kutyát az akadályról, majd hj-re vagy kézjelre alapállásban helyezkednek el. A kutyának a létra fokain és nem a „pofáján” kell végighaladnia. A kv-nek szabad a dolgozó kutya mellett haladni úgy, hogy sem a kutyát, sem az akadályt nem érinti meg.

4. távolugrás

akadály: vizesárok, ugrószer stb. szélessége 1,5m, magassága 0,3m, mélysége 1m

hj: „hopp” „állj” „lábhoz”. A kv kutyájával az akadály előtt megfelelő távolságban, alapállásban helyezkedik el. Hj-re vagy egy kézjelre a kutyának át kell ugrania az akadályt. Az ugrás után a kutyának hj-re vagy kézjelre meg kell állnia. A vb utasítására a kv a kutyájához megy, és hj-lel vagy kézjellel a következő akadályhoz viszi.

5. kúszógyakorlat

akadály: kb. 3m hosszú, kb. 0,5m széles kúszófolyosó

hj: „kússz” (további hangjel tetszés szerint) „lábhoz”. A kv kutyájával az akadály előtt megfelelő távolságban, alapállásban helyezkedik el. Hj-re vagy egy kézjelre a kutyának át kell kúsznia az akadályon. Miután a kutya elhagyta az akadályt, hj-re vagy kézjelre ott kell maradnia. A kutya állhat, ülhet, fekhet. A vb utasítására a kv a kutyájához megy, és ott hj-lel vagy kézjellel alapállást vesznek fel.

6. kellemetlen anyag

akadály: kb. 3×3m-es területen kellemetlen anyagokat kell kihelyezni (pl. kövek fölé helyezett bádoglemez, szerkezeti acélrács, fólia, törmelék)

hj: „lábhoz”. A kv kutyájával az akadály előtt megfelelő távolságban, alapállásban helyezkedik el. Hj-lel a kv az akadályra lép az őt szabadon követő kutyájával. Egyszer átmennek rajta, majd vissza. Visszamenéskor egyszer meg kell állni. A terület elhagyása után alapállásban helyezkednek el.

7. iránybaküldés

eszközök: 1 kúp, 3 markáns pont (asztal, hordó), magassága 0,6m

hj: „előre” „hopp” „ide” „lábhoz”. A kv kutyájával a kiindulási ponton alapállásban helyezkedik el. A kv a saját helyének megváltoztatása nélkül hj-lel vagy egy kézjellel kutyáját a 20m-re lévő kúphoz küldi. A vb utasítására hj-lel és kézjellel az első megjelölt ponthoz küldi, a kutyának arra fel kell ugrania, és ott kell maradnia. Azután a kv a második, majd a harmadik ponthoz küldi. Mindig fel kell ugrania, és ott kell maradnia. Az akadályokhoz való odafutás sorrendjét a vb határozza meg a gyakorlat megkezdése előtt. A harmadik pontról a kv hj-lel vagy egy kézjellel magához hívja a kutyát. Ekkor a kutya szorosan a kv elé ül, majd hj-lel vagy egy kézjellel alapállásban helyezkedik el.

8. kutya szállítása és átadása

hj: (tetszés szerint). A kutyát a talajról vagy egy magasabb helyről (pl. asztal) a kv-nek vagy egy másik személynek fel kell emelnie, kb. 10m távolságra vinnie és egy második személynek át kell adnia. A második személy is kb. 10m viszi a kutyát, azután leteszi a földre. A vb utasítására a kv magához hívja a kutyát, alapállást vesznek fel. A kutya sem a kv-vel, sem a segítő személyzettel szemben nem mutathat agresszivitást.

Ez a vizsgarész a kv lejelentkezésével és a vb által végzett értékelés ismertetésével ér véget.

Romkeresés A szint

legmagasabb pontszám: 200 pont

jelzőgyakorlat: 20 pont

kutya munkaintenzitása és irányíthatósága 40 pont

kutyavezető viselkedése 20 pont

2 személy jelzése (egyenként 60 pont) 120 pont

kidolgozási idő: max 15 perc (jelzőgyakorlat nélkül)

munkaterület: 400-600 m2 terület, ami „sík” vagy szintezett

személyek száma: 2

Általános rendelkezések:

A két személy elrejtőzik (kutya számára látási- vagy érintési kontaktus nem lehet). Zavarás: svéltűz, motorzaj, kalapácsütések, dobolás stb., valamint lövések a romterület mellett. A kv-nek a keresés megkezdése előtt közölnie kell a vb-val a jelzés módját, hogy a kutya felugat, bringselez vagy szabadon jelez. A lekeresés rendszere a kv tetszésére van bízva és ezt ismertetnie kell a vb-val. A keresésre kész kutya egy ismertető „kabátot” és/vagy nyakörvet viselhet. Szabad jelzésnél a kutya a kv és az áldozat között a legrövidebb úton oda-vissza szalad és így vezeti a kv-t az áldozathoz. A kv-nek a területre csak a vb utasítására szabad belépnie. Az elbújtatott személyeknek egymástól legalább 10m-re kell lenniük. A személyeknek helyeiket a kutya munkájának megkezdése előtt 15 perccel el kell foglalniuk. Az előző kutyánál használt búvóhelyet nyitva kell hagyni. Minden kutyánál meg kell változtatni a búvóhelyeket, de a már használt helyeket újra fel lehet használni. Közvetlenül a munka megkezdése előtt és alatt a romterületet legalább 3 személynek be kell járnia.

Kivitelezési rendelkezések: 

jelzőgyakorlat

A munka attól a helytől 10 m-re (földön megjelölve) kezdődik, ahol egy személy egy letakart csőben vagy egy ládában elrejtőzött. A jelzőhelyet a lekeresendő területen kívül kell létrehozni, és mint ilyennek egyértelműen felismerhetőnek kell lennie. A rejtekhelyet meg kell mutatni a kv-nek. A vb utasítására a kv felkészíti a kutyáját és a rejtekhelyhez küldi. Ott a szag felvétele után a kutyának jeleznie kell. Miután a kutya jelzett, a kv a vb utasítására elhagyja helyét, és kutyáját elhozhatja. Ezután a kv a kutyáját a lelőhelytől 3 m-re szabadon lefekteti, ahol a kutyának nyugodtan kell viselkednie, semmi estre sem zavarhatja a mentést. A kv is segít a személy kiszabadításában, és amikor a nyílás elég nagy, elhozza a lefektetett kutyáját és hagyja a személyhez menni. A vb utasítására a kv elhozza a kutyáját és lejelentkezik nála. Kezdéskor megengedett egy hj és egyidejű kézjel. Nem megengedettek olyan hj-ek vagy kézjelek, amelyek kieszközlik a jelző-magatartást a kutyából.

keresőmunka

A kv kutyájával látótávolságon kívül várakozik, amíg szólítják. A kv számára megfelelő helyen elindítja a kutyáját, de nem azon az oldalon, ahol a személyeket a területre bevitték. A szélirányt figyelembe kell venni. A kutyának vezetője utasítására a területet át kell kutatnia, keresnie. Meg kell vizsgálni a kutya munkaintenzitását, irányíthatóságát. A kutyának a személyt egyértelműen kell jeleznie. A kutyának felugatáskor max 2 m-re kell maradnia a személy közelében, amíg a vezetője megérkezik. A területi adottságokat figyelembe kell venni. Bringselezésnél és szabad jelzésnél a kutyának a vezetőjét direkt úton kell a személyhez vezetnie.

Az első hibás jelzés 30%-al csökkenti a szimatmunka összpontszámát. A második hibás jelzéskor a szimatmunkát meg kell szakítani. 

Ez a vizsgarész a kv lejelentkezésével és a vb által végzett értékelés ismertetésével ér véget.

Romkeresés B szint

legmagasabb pontszám: 200 pont

jelzőgyakorlat: 10 pont

kutya munkaintenzitása és irányíthatósága 30 pont

kutyavezető viselkedése 10 pont

5 személy jelzése (egyenként 30 pont) 150 pont 

kidolgozási idő: max 40 perc (jelzőgyakorlat nélkül)

munkaterület: 400-800 m2 terület, ami „sík” vagy szintezett

személyek száma: 5 

Általános rendelkezések:

Az öt személy elrejtőzik (kutya számára látási- vagy érintési kontaktus nem lehet). Zavarás: svéltűz, motorzaj, kalapácsütések, dobolás stb., valamint lövések a romterület mellett. A kv-nek a keresés megkezdése előtt közölnie kell a vb-val a jelzés módját, hogy a kutya felugat, bringselez vagy szabadon jelez. A keresésre kész kutya egy ismertető „kabátot” és/vagy nyakörvet viselhet. Szabad jelzésnél a kutya a kv és az áldozat között a legrövidebb úton oda-vissza szalad és így vezeti a kv-t az áldozathoz. A kv-nek a területre csak a vb utasítására szabad belépnie. Az elbújtatott személyeknek egymástól legalább 10m-re kell lenniük. A személyeknek helyeiket a kutya munkájának megkezdése előtt 15 perccel el kell foglalniuk. Az előző kutyánál használt búvóhelyet nyitva kell hagyni. Minden kutyánál meg kell változtatni a búvóhelyeket, de a már használt helyeket újra fel lehet használni. Közvetlenül a munka megkezdése előtt és alatt a romterületet legalább 3 személynek be kell járnia. 

Kivitelezési rendelkezések:

jelzőgyakorlat

A munka attól a helytől 10 m-re (földön megjelölve) kezdődik, ahol egy személy egy letakart csőben vagy egy ládában elrejtőzött. A jelzőhelyet a lekeresendő területen kívül kell létrehozni, és mint ilyennek egyértelműen felismerhetőnek kell lennie. A rejtekhelyet meg kell mutatni a kv-nek. A vb utasítására a kv felkészíti a kutyáját és a rejtekhelyhez küldi. Ott a szag felvétele után a kutyának jeleznie kell. Miután a kutya jelzett, a kv a vb utasítására elhagyja helyét, és kutyáját elhozhatja. Ezután a kv a kutyáját a lelőhelytől 3 m-re szabadon lefekteti, ahol a kutyának nyugodtan kell viselkednie, semmi estre sem zavarhatja a mentést. A kv is segít a személy kiszabadításában, és amikor a nyílás elég nagy, elhozza a lefektetett kutyáját és hagyja a személyhez menni. A vb utasítására a kv elhozza a kutyáját és lejelentkezik nála. Kezdéskor megengedett egy hj és egyidejű kézjel. Nem megengedettek olyan hj-ek vagy kézjelek, amelyek kieszközlik a jelző-magatartást a kutyából.

keresőmunka

A kv kutyájával látótávolságon kívül várakozik, amíg szólítják. A kv számára megfelelő helyen elindítja a kutyáját, de nem azon az oldalon, ahol a személyeket a területre bevitték. A szélirányt figyelembe kell venni. A kutyának vezetője utasítására a területet át kell kutatnia, keresnie. Meg kell vizsgálni a kutya munkaintenzitását, irányíthatóságát. A kutyának a személyt egyértelműen kell jeleznie. A kutyának felugatáskor max 2 m-re kell maradnia a személy közelében, amíg a vezetője megérkezik. A területi adottságokat figyelembe kell venni. Bringselezésnél és szabad jelzésnél a kutyának a vezetőjét direkt úton kell a személyhez vezetnie.

Az első hibás jelzés 30%-al csökkenti a szimatmunka összpontszámát. A második hibás jelzéskor a szimatmunkát meg kell szakítani.

Ez a vizsgarész a kv lejelentkezésével és a vb által végzett értékelés ismertetésével ér véget.

TOVÁBB...
Vissza a főoldalra  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 
 

 

MENÜ

 FŐALBUM

ISKOLAI FOTÓK

RENDEZVÉNY FOTÓK

BEMUTATÓK

VIZSGÁK,VERSENYEK

EGYÉNI ALBUMOK

JANI KUTYÁI

ISKOLAI FILMEK

VIZSGASZABÁLYZATOK

LINKEK

 HIRDETÉSEK 

 

 

 

 

 

 

 

Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!